Aktuelt
Uslepen diamant
Sukkerbrød er som en uslepen diamant fordi du har uante muligheter til hva du kan lage av den lettbakte kaken. Så enkelt som melisglasur på toppen eller mer avansert med mange lags fyll under et søtt marsipandekke med er opp til deg.
Les merDanske frikadeller med grov pesto
Frikadeller er danskenes svar på våre kjøttkaker, tradisjonelt laget av like deler svine- og kalvekjøtt. Serveringstipsene er tallrike, og frikadellene kan like gjerne nytes varme til middag sammen med stuete grønnsaker og poteter som til lunsj i et klassisk dansk smørrebrød.
Porsjoner 4
Ingredienser
- 500 g kjøttdeig , gjerne en blanding av svin og okse
- 2 ts salt
- ½ ts pepper
- 1 ts malt allehånde
- 1 stk egg
- 1 stk løk , finhakket
- 1 båt hvitløk , finhakket
- 3 ss hvetemel
- 1 ½ dl øl , gjerne alkoholfritt
- 2 ss flytende margarin til steking
- Grov pesto:
- 1 potte frisk basilikum (evt blandet med andre urter), hakket
- 2 ss pinjekjerner (eller skåldede mandler), grovhakket
- 1 båt hvitløk , hakket
- 20 g parmesan , revet
- 2 ts sitronskall , revet
- 1 ⅕ dl olivenolje (eller rapsolje)
- salt og pepper
Slik gjør du
1. Kjør alle ingrediensene bortsett fra ølet sammen i en hurtigmikser, eller bland dem sammen for hånd. Spe med øl til farsen har en fin konsistens.
2. Form halvstore, litt ovale frikadeller med en skje. Smelt margarinen i en stekepanne og stek frikadellene gyllenbrune. La dem ettersteke en stund på lavere varme, slik at de blir helt gjennomstekte.
Pesto:
Bland alt og smak til med salt og kvernet pepper. Pestoen kan med fordel få stå i kjøleskapet og trekke smak i noen timer. Den holder seg fint i 3-4 dager i kjøleskapet.
Del frikadellene i to og server dem med ferskt brød og pesto